Babes Bolyai Üniversitesi


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/terriblenewsforterriblepeople.com/httpdocs/wp-content/plugins/geolocation-plus/geolocation.php on line 516

Cluj Üniversitesi Transilvanya, Batı Avrupalılar için cazip bir alan ve daha sonra dini ve bir arenada yüksek öğretim çalışmaları için bir site kuruyor girişimleri uzun bir evrim temeli üzerine bırakır, tarihi ile ilgili siyasi kavgalar, Bizim kıta.
Bu evrim üniversitelerin kurulması sonrasında temellerini atmaya Sebes çalışmaların bir akademi (Alba), ama öncelikle Stefan Bathory inisiyatifi ile hayata olan 1567 yılında kurmak prens Ioan Sigismund niyeti ile başlar Cizvitler kontrolü altında 1581 yılında Cluj bir kolej, Bratislava, Buda ve Tırnovo, ve İtalyan Antonio Possevino ve Rektör sahip. Bu üniversite, daha sonra kapatıldı ve Protestanlar ve Üniteryenler Gabriel Bethlen teoloji, felsefe ve dil çalışmaları ile, Alba Iulia Kalvinist üniversiteyi kurdu 1692 yılında diğer kolejlerin üsleri, kuruldu, bu kolej Alstedt başkanlığında ediliyor. Katolikler Cizvitler kontrolü altında Cluj, 1688 yılında, bir akademi yeniden inisiyatifi ele aldı ve kurdu. Günah uzlaşma çabasıyla, 1776 yılında, İmparatoriçe Maria Tereza Cluj Almanca bir üniversite kurdu. Ama bu girişim uzun solmaya hayatta değildi, öğretim Latince yapıldı ünlü Piarist Lisesi ile üniversite değiştirilmesi Joseph II.
1848 değişim bağlamında, ulusal dilde bir üniversite kurma sorunu açıkça oldu kaldırdı. Romenler, Transylvania çoğunluk nüfusu, Romence, bir üniversite istedi. Daha sonra Macar liderler arasında, Bakan Eotvos öğretim, Macarca, Romence ve Almanca olmak üzere olan bir üniversitenin Cluj oluşturulması, ve Romen elit bir parçası önerisini desteklenen 1868 yılında önerdi. Ama, 1872 yılında, yetkililer Romen çoğunluğun hoşnutsuzluk nedeniyle sadece Macarca Cluj Üniversitesi, kurdu. Dünya Savaşı sonunda, Büyük Birleşim, Cluj Üniversitesi arka karşı, sadece Strasbourg ve Bratislava üniversitesi gibi, tamamlanan Rumence bir kurum haline devlet yetkilileri tarafından devir alınmıştır. 12 Mayıs 1919 tarihinde, Cluj Romanya Üniversitesi olan dersler “Bizim Hayat Görev” başlıklı bir konferans ile Vasile Parvan tarafından 3 Kasım 1919, tarihinde açılmıştır, Kral Ferdinand ciddiyetle 1 Şubat’ta üniversite ilan, kuruldu 1920 yeni üniversite kez, mermer baskılı, merkez binasında girişinde korunan sloganıyla Romanya kralı ile kuruldu: “gerçeğe adanmış, adalet aracılığıyla farklı halklar arasında anlaşmaya giden -en sadece elemanları Dünya, büyük bir kültürün bu site. kendisini onurlandıran ve onun bilimsel çalışmaları “ile de bizleri onurlandıran, insanlara ve insanlığa faydalı olacak
daha sonra Almanya ve İtalya tarafından dayatılan bölgesel revizyon sonucunda, 1940 yılında, Romen üniversite Sibiu ve Timisoara taşındı ve Macar üniversite Cluj için Szeged getirilmiştir. Viyana Dikte iptal edildi kez Dünya Savaşı’ndan sonra, Romen üniversite Cluj döndü ve “Babes” adını almıştır. 1945 yılında Romen makamları Cluj “Bolyai” adlı Macar üniversite kuruldu. İki üniversite öğretim Romen ve Macar yapıldığını adı Babes-Bolyai Üniversitesi, altında 1956 yılında kavuştu. Daha sonra, Çavuşesku rejimi altında, Macarca çalışmalar giderek azalmıştır.
Aralık 1989 yılında, Babes-Bolyai Üniversitesi üniversitenin profesyonel ve demokratik geleneği kurtarma amacıyla bir genç öğrencilerin çok aktif hareket ve akademik personel vardı ve kurum reform. Üniversitenin yeni dinamikleri başlangıç ​​noktası yaygınlığını yeniden kurmak için meşgul hakim, “Dacia Superior Yeni Üniversitesi için” ilanından ve birçok Romen, Macar, Alman, Yahudi akademisyenlerin sonraki aktif eylem tarafından temsil edildi profesyonellik üniversite ve özgür dünya değerlerinin dünyasında entegre kadar.
Cluj Üniversitesi gelişim evrimi birkaç sentetik veri yıl dikkate 1938, 1970, 1989, 1992, ve 1999 alarak izah edilebilir .
1938 yılında, Cluj Üniversitesi akademik personel 115 üye (4 fahri profesör, 84 tam zamanlı profesör, 29 doçent, kıdemli öğretim, asistanlar) ve 245 öğretim ve öğretim görevlisi tarafından eğitilen dört fakülte 3094 öğrenciye vardı. Bu noktaya kadar, Merkez Üniversite Kütüphanesi, Akademik Koleji, Üniversite Ofisi, Yayıncılık Ofisi, Üniversite uzantısı, Deneysel Psikoloji Enstitüsü, Spor Parkı ve diğer birimler. Organize edildiğini
, 1971 yılında, Babes-Bolyai Üniversitesi ulaştı savaş sonrası kalkınma maksimum rakam, 8 fakültede 14.438 öğrenciye sahip akademik personelin 648 üye gözetiminde 36 uzmanlık alarak. Bu arada, üniversite Hasdeu Kompleksi yurtları inşa. 1971 sonrasında, Çavuşesku rejiminin hatalı üniversite politikasının bir sonucu olarak, Babes-Bolyai Üniversitesi önemli ölçüde azalmıştır. 1989 yılında üniversitemizde öğrenci sayısı 626 akademik personel gözetiminde 19 uzmanlık (programlar) ile 7 fakülte 5940 alma kurslarına düştü.
1992 yılında, Babes-Bolyai Üniversitesi, zirveye önceki sırasında vardı uzmanlık yapısını yeniden gelişme. öğrenci sayısı 826 öğretim personeli tarafından destekli olan, 11 fakülte ve 55 uzmanlık eğitim, 12247 ulaştı.
1993 yılından bu yana, en kapsamlı ve Cluj Üniversitesi tarihinin en güçlü gelişme kaydedildi. Üniversitemiz artık (uzmanlık açısından) en çeşitlendirilmiş ve Romanya’da en karmaşık yüksek öğretim kurumudur. 1996 yılında yeni kampüs binası başladı ve 199 yılında Üniversitemizin öğrenci yurtlar, yeni kompleks bina başlanmıştır. 2004 yılında Babes-Bolyai Üniversitesi, tüm tarihinin en büyük gelişme ulaştı.
Yukarıda belirtilen geliştirme çalışmalarının organizasyonu, bilimsel araştırma geliştirme konusunda birçok çok önemli kararlar ve radikal yeni girişimler geçti, toplum hizmetleri uzatma sundu , altyapı modernleşme, modern iletişim ağının oluşturulması, demokratikleşme Babes-Bolyai Üniversitesi katılımı ve Romanya geçiş. kitlesel altyapı yatırımlarını genişletme, Romanya ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu (1993) demokratikleşmesine, entelektüel sivil ve ahlaki bağlılık, Orta ve Doğu Avrupa prestijli üniversitesi (1994) Babes-Bolyai Üniversitesi dönüşüm kararları ( Bir çok dilli ve çok kültürlü profili (1995) göre), reorganizasyon 1996, yeni girişimler (2003) ile küreselleşmenin koşulları karşısına,) üniversitelerin (2000 uluslararası sistemin bir ilgili kurum dönüştürülmesi önemlisi arasında olmuştur Babes-Bolyai Üniversitesinin mevcut profil için önemli kararlar.