Humboldt-Universität zu Berlin


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/terriblenewsforterriblepeople.com/httpdocs/wp-content/plugins/geolocation-plus/geolocation.php on line 516

 

Üniversite 1810 yılında Berlin’de kurulan ve Wilhelm von Humboldt temel kavramı o başlık “tüm modern üniversitelerin Anne” verdi.

Bu kavram öğretim ve araştırma birliği sağlamak ve bir all-round hümanist eğitim öğrencileri sağlayacak bir “Universitas litterarum” öngörüyordu. Bu kavram dünya çapında yayıldı ve önümüzdeki yüzyılda bir buçuk aynı tip birçok üniversite kurulmasına yol açmıştır.

Akademik ve devlet adamı Wilhelm von Humboldt kavramı filozofu Johann Gottlieb Fichte, üniversitenin ilk rektörü yardımcısı, reform fikirleri ve teolog ve filozof Friedrich Scleirmacher tarafından, diğerleri arasında, etkilenmiştir.

Başından itibaren, Berlin’de üniversite Kanunu, Tıp, Felsefe ve İlahiyat dört klasik fakülte vardı. Onun ilk akademik dönem 256 öğrenci ve 52 öğretim elemanı ile başladı. Böyle Georg Friedrich Wilhelm Hegel (Felsefe), Karl Friedrich von Savigny (Kanun), Ağustos Boeckh (Klasik Filoloji), Christoph Wilhelm Hufeland (Tıp) ve Albrecht Daniel Thaer (Tarım) gibi profesörler, uygun bireysel fakülte profili şeklindeki Humboldt’un kavramı.

Kısmen doğa bilimci Alexander von Humboldt etkisiyle, üniversite birçok yeni disiplinlerin giriş öncülük etmiştir.kimyager Ağustos Wilhelm von Hofmann, fizikçi Hermann von Helmholtz, matematikçiler Ernst Kummer, Leopold Kronecker, Karl Theodor Weierstrass (“Matematik üçlü yıldız”) ve tıbbi bilim adamları Johannes Müller ve Rudolf Virchow çok ötesinde kendi uzmanlık alanlarında tanındı Berlin’de üniversite. Daha sonra, 29 Nobel Ödülü kazananların toplam Albert Einstein, Emil Fischer, Max Planck ve Fritz Haber dahil olmak üzere Berlin’de üniversitede, kendi bilimsel çalışmalarının bazı yaptım. Ve böyle Heinrich Heine, Adelbert von Chamisso, Ludwig Feuerbach, Otto von Bismarck, Karl Liebknecht, Franz Mehring, Alice Salomon, Karl Marx ve Kurt Tucholsky gibi birçok ünlü kişi de “Alma Mater” Berlin’de en alındı. Heinrich Mann İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra üniversitenin ilk fahri doktor oldu.