Makedonya kayıt merkezi

O [başkan] zaman zaman Birliği Devlet Kongresi Bilgi vermek, ve o gerekli ve uygun yargılayacak olarak göz önünde bulundurulması gibi Önlemler tavsiye eder.

–US Anayasa, Madde II, Bölüm III

Kurucuları zamankinden öngörülen daha fazla, cumhurbaşkanlığı politikası tartışmalarının merkezinde yer alıyor. (1) Richard Neustadt (1960) tarafından gözlemlenen kamu ve Kongresi ile pazarlık Samuel Kernell (1997) tarafından açıklandığı gibi onun planlarını ve hedeflere ulaşmak için “halka açılma” Kimden, modern bir başkan çok farklı amaçlar için onun retorik fırsatlar kullanır. Sonuçta, (Gelderman 1997, 8-9) “yalnızca yürütme yerine bir ulus yol isteyen bir başkan Konuşmaları, modern başkanlığı çekirdek vardır …. bir geveze başkan olmalı”. Jeffrey Tulis en Retorik Başkanlığı (1987) görüldüğü gibi, bu her zaman böyle değildi.Konuşmaların içeriğinde geçmiş, konuşma yapma, yanı sıra kamu temyiz, sadece seyrek fakat emsal ve teknolojiye cesareti oldu.

Bu tür Halford Ryan (1993), Smith ve Smith (1994, 1985), Colin Seymore-Ure (1982), Richard Ellis (1998), Ellis ve Kirk (1998), Greenstein (2000), Laracey gibi diğer bilim adamları, (2002) ve Lim (2002) daha o değişti başladı, ve bizim siyasi süreç için bu kurumsal değişimin etkileri konusunda ipuçları bulmak için başkanlık retorik geçmişini inceledik. Gerçekten,

   zamanla başkanlığı herhangi daha büyük ve daha karmaşık hale gelmiştir
   kendi oyunculardan biri, kendi kimliğinin bir kısmını elde olan
   bölümünü kazandı kim her. Hiç kimse şimdiye kadar tam yerine
   rolü; ofis kendi kapsayan tüm işgalcileri içerir
   doğa. (Fields ve 1996, 12)