Makedonya Mit Üniversitesi

Makedonya, üniversitelerinde ÖSS şartı olmamasından dolayı, eğitim konusunda son yıllarda özellikle Türkiye’den en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur. Makedonya’da eğitim almak ve tıp okumak için sadece lise veya meslek lisesi okulu mezunu olmak ve de diploma not ortalamanızın 3 ve üzerinde bulunması yeterlidir. Sadece bu şartların taşınması kayıt için yeterli bir sebeptir. Makedonya’da eğitim taban puanları yoktur. Ayrıca Makedonya’da eğitim ÖSS şartı aramamaktadır.Ayrıca Makedonya tıp üniversitelerinin ücretleri de oldukça uygundur. Makedonya üniversiteleri lise not ortalamanıza göre kabul belgesi verir. Eğitim görmek isteyen öğrenciler mezun oldukları lise diploması alanına göre istedikleri bölümde Makedonya’da eğitim alabilirler. Makedonya’ın eğitim sistemi Türkiye’deki eğitim sistemine oldukça benzer. Hatta aynı sistem olduğunu söylenebilir. Makedonya’da tıp eğitimi toplamda 6 yıldır. Fakat diğer üniversiteler 4 yıldır.

Makedonya’da eğitim bölümleri Bulgarca,İngilizce,Fransızca ve Almanca dillerinde verilmektedir.Makedonya Mit Üniversitesi eğitim bölümleri İngilizce dili ücretleri yüksektir. Makedonya hazırlık sınıfı dil eğitiminde başarılı öğrenciler lisans veya yüksek lisans programlarına direkt başlayabilirler. Aynen ülkemizdeki sistem gibidir bu uygulama. Makedonya’da eğitim YÖK tarafından tanınır. Yani denklik bulunmaktadır. Mezuniyetin ardından alınan diplomalar Avrupa Birliği içindeki tüm ülkelerde geçerlidir.
Uluslar arası İngilizce yeterlik belgelerine sahip öğrenciler ise Makedonya’da üniversite İngilizce bölümlerinde hazırlık sınıfı okumadan doğrudan 1.sınıfına başlayabilirler. Eğitim ala öğrenciler Makedonya’da üniversite eğitimine hangi bölümde devam etmek istiyorsa buna hazırlık sınıfına henüz başlamadan önce karar vermelidir.Makedonya’da eğitim hazırlık sınıfı yaklaşık 10 ay ve 2 sömestredir. Makedonya’da eğitim hazırlık sınıfı İngilizce ve Bulgarca dillerinde verilmektedir.

Makedonya’da eğitim ücretleri yıllık olarak ortlama 2500 ile 8000 Euro arasında değişir. Makedonya’da eğitim fiyatları dillere göre farklılık gösterir.Makedonya mit üniversitesi ücretleri bu ücretler arasında hemen hemen en yüksek ücrete sahiptir.En uygun fiyatlı bölümler Bulgarca dilinde eğitim yapan bölümlerdir. Burada ücretler hazırlık 2500-4500 Euro’dur. Makedonya’da eğitim ücretleri İngilizce hazırlık sınıfı 2500-4500 Euro’dur. Lisans eğitimi ise Makedonya’da tıp İngilizce içim 7000-8000 Euro’dur.