Makedonya üniversiteleri bölümleri

1. kadınlar, etnik azınlıklar ve diğer aksi marjinal grupların yeteneği – Vadesi gazete kapaklara işini kaybetti baskı gazetecileri saymıyorum – göreli özgürlük ile kendilerini ifade etmek ardı edilemez. Geleneksel medyada sansür tarafından tolere edilmeyecektir bildiklerini çevrimiçi yazmak ana gazetecilerin giderek artan sayıda da vardır. Ayrıca, çevrimiçi yazma anonim büyük ölçüde geleneksel nadiren geçmişte etkileşim kesimleri içine toplumu ayrılmış var, dini, sosyal ve sınıf-merkezli ayrımların bir dizi ortadan kaldırmıştır.

Bir çok okur ve çok genç nüfusa (İran nüfusunun yüzde 70 30 yaş altında) ile birleştiğinde internet penetrasyonu 2. Yüksek oranları da blogging filizlenen katkıda bulunmuştur.

Hükümet Aşağı Kelepçeleri

Başlangıçta, hükümet İran blogosphere düzenleyen herhangi bir sistematik önlemleri vermedi. Sık sık baskı veya yayın gazetecilik geleneksel ortamlarda hayal edilemeyecek yollarla – – aşırı hızda çoğalmaya başladı, siyasi, sosyal, dini ve kültürel işlerini ele blogcular o zaman yakında değişti.

2003 yılında, hükümet üyeliği çeşitli kolluk, zeka ve yasama organları çekilen bir komite oluşturulur ve tayin ve bunlarla İran bloglar sınırlı değildir “yasadışı” Web sitelerini, filtreleme ile görevli. İran’ın filtreleme ve engelleme rejimi sadece Çin’in ikinci olarak çeşitli uzmanlar tarafından tarif edilmiştir. 2008 sonlarında, hükümet çoğu bağımsız gözlemcilerin bu sayı şişirilmiş inanıyorum ama bu komite, yukarı beş milyona sitelerin filtre ettiğini övünen. 2006 yılında hükümet tarafından tanıtılan bir cybercrimes yasası etkin bir 2000 İran’ın kısıtlayıcı ve son derece cezalandırıcı basın hukukuna tabi olan gazeteciliğin diğer formları, aynı zeminde internette ifade türlü koydu.

Blogcular – ve muhtemelen yüzlerce – Yüzyılın başından bu yana, İran toplumunda bir dayanak alarak başladı blogging zaman, Tahran onlarca gözaltına aldı. Bazı beraat önce aylarca yapıldı [blogging bir zaman çizelgesi sayfa 42. üzerinde], ama diğerleri uzun hapis cezalarını çekmek üzere zorunda. Ne en tuhaf devletin gazabından düşünenler genellikle Batı yanlısı, anticlerical gençlerin kalıp uymaz olduğunu. …