Makedonyada hava durumu

Zor bir hafta İran haber belirgin özellikli olmadan gider. Genellikle haber ülkenin Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın inflamatuar retorik ya da doğmakta olan nükleer programı hakkında. Ancak İran, medya genellikle Batı olmak üzere tasvir monolitik bir varlık değildir, ve özellikle ABD.

İran hükümeti, tüm televizyon ve radyo yayıncılığı üzerine bir tekel tutarken, ülke, baskı ortamı boyutu azalır ve ciddi hırpalanmış olsa, bir bağımsız bulunmaya devam ediyor. Birçok bağımsız ve reformist gazeteler Hatemi başkanlığı (1997-2005) yıllarında başlatılan olmasına rağmen, İran sertlik yanlıları bu yayınların fazla 100 kapatıldı ve bu süreçte gazetecilerin onlarca hapse var.

Bu o yıllarda İranlılar sürüler halinde internete almaya başladı o zaman belki de sürpriz değildir. 20 ve 25 milyon arasında İranlılar ülkeyi bölgenin en yüksek internet penetrasyon oranı veren, düzenli dijital erişime sahip. Internet & Toplum için Berkman Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İran blogosferi şu anda hemen hemen her siyasi şerit 60.000 düzenli olarak güncellenen bloglar sahiptir.Diğerleri sayısı 100.000 yakın olduğunu tahmin. Hatta İran cumhurbaşkanı ve dini lideri bloglar korumak. İranlılar raslantı Farsça blogging içedir ve farklı dünya bakın olarak “Weblogistan,” canlı ve iyi (hukukdışı ve saatlerde) yasal zulümlerin bir sonsuz baraj rağmen.

İran blogosferi büyüdü hangi oran faktörlerin bir dizi isnat edilebilir, ancak iki göze çarpıyor.