st. kliment ohridski üniversitesi

Içerik filtreleme ile ilgili yasalar ve kütüphane uygulamaları bilgilere kütüphane müşterilerin anayasal korumalı erişim, onların gizlilik ve ücretsiz konuşma haklarının üzerinde önemli bir etkiye sahip. Kütüphaneler bir sorumluluk giderek dijital bilgi manzara müşterilerimizin fikri özgürlüğü haklarını korumak için ilgili kanunlar, teknolojiler ve en iyi uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Gizlilik ve 21. Yüzyıl Kütüphanelerinde Bilgi Özgürlüğü Bu bölüm kütüphanecileri bu sorumluluğu yerine getirmek başlar yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

**********

Olarak da içerik filtreleme ya da censorware sevk internet filtreleme, dünya çapında kütüphaneler için en yaygın ve tekrarlayan entelektüel özgürlük sorunlarından biridir.Bazı kütüphaneler ve gerçekten bazı tüm ülkeler için olsun veya olmasın kütüphanelerde filtre filtreler sadece hükümet tarafından görevlendirilmiş oldukları hiçbir soru yoktur. Amerika Birleşik Devletleri’nde, ancak bizim yönetim ajanslarından düşünce özgürlüğü ve gizlilik en az bir üstünkörü baş sallama hala var. Ama Amerika Birleşik Devletleri’nde filtreleme isteğe ve cazip, kütüphane finansman bağlıdır.

Kütüphanelerde bir bölücü sorunu, içerik filtreleme sorusu bilgi erişimi bizim toplulukların geleceği için merkezi. İçerik filtreleme temel doğa değerlerini içerir, bu nedenle taraflar herhangi bir çözüm sonuçları da derin öneme şey vazgeçerek olduğunu duygu. Uzlaşma, hiçbir orta zemin yoktur.