UNİVERSİTE YURTDİSİ

KenKen Sudoku beri sıcak bulmaca çılgınlığı olduğunu. Bu aritmetik bir Sudoku bulmaca mantığı birleştiriyor.Sen, ekleme çıkarma, çarpma ve KenKen bulmaca verilen numaralar varmak için bölmek zorunda.

 

Kenken ise, Sudoku gibi, 4×4, 6×6, 8×8, 9×9 veya hücrelerin bir tablo var. Bu ızgara 16, 36, 64 veya 81 hücre anlamına gelir. bulmaca aslında daha büyük olabilir, ama bu gerçekten gelişmiş çözücüler için vardır. UNİVERSİTE YURTDİSİ Bulmacalar her iki tür de, tek bir satırda tüm basamak olmalıdır. Bir satır, bir 16-ızgara bulmaca gibi 4 hücre, varsa başka bir deyişle, her satırda sayıları 1-4 kullanmak, ve her sütunda gerekir. Hiçbir rakam satır veya sütun dışında bırakılabilir, ne de bir satır veya bir sütun çiftleri olabilir.

 

Şimdiye kadar, anlamak tamamen kolay. Eğer bir bulmaca bakarsanız, ben bir saniye içinde ne anlama görebilirsiniz.

 

Sudoku ayıran Kenken, bir şeytani zeka, yani:

 

  • bazı hücreler komşu gruplar çevrelerindeki kalın bir sınır var. Bu gruplar “kafesleri” denir. Her kafes bir operasyon işareti ile birlikte içinde basılmış bir numarası vardır.
  • Bu kafesin içindeki hücreler verilen numaraya tutarında olacak hane ile doldurulmalıdır. Kafesini kalın sınır çevrili iki hücre vardır diyelim, o sayı 6, ve işletme işareti çarpma (x). Yani 6 çarpma iki sayı bulmak gerektiğini söyler.