YURTDİSİN DA LİSANS EGİTİMİ

Tarihsel İskoç sözlükler üzerinde lexicographers etki, söylem türleri ve kayıtları çeşitli ek alıntılar erişmek için elektronik kaynakların kullanımını arttırmak yapmak. Bunlar sözlük girişleri ve konuşulan dil de dahil olmak üzere İskoç az resmi kayıtlar, özellikle hazır erişim evvel ve sonrası tarihlemeye sağlamak. etimoloji revizyonu nedenle bazen geçmiş durumunu gösteren cari kullanımında bir kelimenin kayıt dağılımı ile, edebi olmayan ve sözlü alıntılar çok büyütülmüş vücuda çizebilirsiniz. Diğer büyük korporası birlikte İskoç Dili (Eski İskoç Tongue A Dictionary ve İskoç Ulusal Sözlüğü), online sözlük ile ilgili aramalar, bir kelimenin tarihsel bağlam, buluşma, dağıtım, stil ve semantik alanın dolgun bir resim sağlıyor ve böylece kaynağından daha iyi göstergesidir.

Anahtar Kelimeler: İskoç sözlükler, sözlükçülük, korpus, etimoloji, kayıt.

İskoç kelime kökeni de Aitken de dahil olmak üzere pekçok araştırmacının tarafından araştırılmıştır rağmen, Dareau (2001), MacAfee (1997, 2002), MacAfee ve Anderson (1997), McClure (1986) (MacAfee (2002) ‘de bu buluşa katılmıştır) ve Murison (1971), modem teknolojik yardımların son durumu bu lexicographical gözlemler yapıldığı üzerine kanıt kaynakları yeniden gözden iyi bir zaman yapmak.

Görüş İskoç dil sözlükleri ‘noktasından biri basarak göz Muhtasar İskoç Sözlük yeniden düzenleme olduğunu. yeni sürüm (CSD2) her giriş için ancak kısa bir etimolojik notu, sahip olacaktır. Bir özlü sözlük olarak, uzun tartışmalar ve soydaş formların kapsamlı karşılaştırmalar izin vermez. Kullanıcılar sorusuna hızlı bir cevap istiyorum “bu kelime nereden geliyor?” ve yeniden düzenleme mümkün netlik eklemek için bir fırsat sağlar. köken birçok birbirine geçme özellikleri DURKAN (2009) ‘de tarif edilmiştir. kitabında Bölüm Altı açıklanan borçlanma mekanizmaları genellikle kredi kelimesi İskoç sözlüğü girdiği en doğrudan ve muhtemel rota önerir.Onun bölümün sonunda kadar toplanmasıyla yılında “borçlanma nasıl ve neden (aynı zamanda zaman ve nerede gibi) borçlanma oluştu, ve aynı zamanda nasıl ve niçin ödünç olarak bir çalışma hipotezi olacak içeren iyi bir etimoloji devletler vb kelime, duyu, sonradan borçlanma dili “içinde yayıldı.